A-tým 12.09.2018
Autor: Ondřej Vlk, foto: Jan Jindra

Absolvovat trénink s A-týmem? Pro nás super zkušenost, říká trenér M. Tvrzník

Litvínov po reorganizaci nastavil dlouhodobou koncepci klubu se zaměřením na práci s mládeží. V minulosti patřila litvínovská mládež ke špičce v České republice a klub chce postupnými kroky opět docílit toho, aby za A-tým nastupovali vlastní odchovanci. V rámci nově nastavené koncepce propojení mládeže s A-týmem absolvoval úterní trénink i hlavní trenér juniorů Radek Mrázek a hlavní trenér dorostu Martin Tvrzník. Cílem je, aby se sjednotila hra juniorů, dorostu a A-týmu.

Absolvoval jsi s Radkem Mrázkem trénink s A-týmem. Co si z toho přenesete do práce ve vaší kategorii?

Pro nás je to jedině dobře. Záměr propojit trenéry z mládeže s A-týmem je super. Zúčastnili jsme se tréninku, viděli jakým stylem trénuje áčko. Můžeme to použít už u nás v dorostu a Radek v juniorech. Kluci se to mohou pomalu učit, abychom sjednotili celý herní systém.

V čem je to pro tebe jiné? Trénuješ dorost, ale srovnat tempo a vyzrálost hráčů s áčkem je asi složité..

Když postavíme stejný trénink, tak stejně bude jiný. Kluci v áčku jsou vyspělí a umějí zareagovat na složitější situace. Umí číst hru, rychlost přihrávky je úplně jiná a celkově jsou úplně někde jinde v herních situacích. Rozdíl je obrovský hlavně v tempu.

Je pro hráče pozitivní, že si budou moci zvykat na podobný systém už od dorostu a dorůst tak pro A-tým?Takže když pak přijdou do A-týmu, tak už budou přesně vědět, co mají hrát?

Přesně tak, kluci sice chodí na zápasy koukat, ale tyto věci asi úplně nevidí. Pro nás trenéry je super, že na tréninku s áčkem můžeme být. Můžeme vidět, jak celý trénink probíhá na nejvyšší seniorské úrovni. Věci, které už děláme si tak můžeme ověřit, jestli to je dobře nebo špatně a můžeme je zkusit případně změnit. Namodelovat vše tak, aby to fungovalo. Kluci, když jdou pak do juniorky nebo se případně dostanou do áčka, tak ať na to nekoukají. Budou vědět, co mají hrát a budou to mít nějak zažité. To pro ně pak bude určitě velká výhoda.

Navštěvovat vaše tréninky by měli jednou za čas i trenéři z A-týmu. Bude to pro hráče velká motivace se před nimi ukázat?

Je to super. Je to zase něco jiného. Řeknu to blbě blbě, ale my jsme pro ně už okoukaný. Nás vidějí pořád, motivace je určitě pro ně  určitě veliká, objeví se tu trenér z áčka a sleduje je. Pro tak mladé hráče by to měl být vždycky impulz

Vstoupili jste s dorostem do sezóny jednoznačnou výhrou nad PZ Kladnem. Jak to vypadalo z tvého pohledu?

Výhra pro nás jednoznačná a asi i povinná. Přijdou ale mnohem těžší zápasy, které nás prověří. Pro nás je super, že jsme vyhráli, a že jsme dali hodně gólů. Mladší kluci se trochu uklidnili, ale pořád po hráčích šlapeme. Co se týče výkonu, tak to nebylo úplně ideální, ale myslím si, že by se kluci měli postupně zlepšovat.

Jak se díváš na novinku ohledně nadstavby po vyhraném utkání?

Je to zajímavé, když se podíváme na ostatní zápasy a bavíme se s ostatními trenéry. My vedeme 8:1, zápas je už o ničem, když to řeknu blbě a vyloženě se dohrává. Přinutit pak hráče, aby hráli naplno, i když by měli, tak to není jednoduché za takového stavu. Najednou přijde v podstatě nový zápas, kde nás jedna chyba může stát další bod. Dobrá věc je hra tři na tři, ale nevím, jestli je to úplně ideální v téhle formě.

Letos máte opět silný tým. Máte i dost lídrů, kteří by měli mužstvo v sezóně táhnout..

Máme silný tým a už i loni jsme ho měli. V minulé sezóně byly v týmu hodně silné individuality, letos je mužstvo trochu jiné a jinak poskládané. Kluci jsou starší, máme hodně hráčů ročníku 2003, kteří jsou mazáci a doufám, že se to projeví v průběhu sezóny. Věříme, že jsme konkurence schopní a budeme předvádět dobrý hokej.

Jak je pro vás těžké ukočírovat hráče v jejich nejhroším období, co se týče věku?

Je to težké, občas je to boj. Jsou ve fázi, kdy mají svojí hlavu a myslí si svojí pravdu. Na nás je hráče přesvědčit. Buď tvrdší cestou, ale já spíše razím, aby to kluci pochopili a věřili tomu, že hokej chtějí dělat. Jsme tady od toho, abychom je hokej naučili a ne, že je musíme od rána do večera buzerovat. Jsou dost tvrdohlavý. Je to jen o nich, jak přijmou, že to děláme pro ně, aby jednou tady mohli hrát za áčko. 

Jsi spíše typem trenéra, který se snaží i ten dril pro hráče dělat formou zábavy?

Stavíme to na tom, aby je to i bavilo. Nejsou tu kluci ve věku, abysme na ledě jezdili bazény tam a zpátky. I když je to někdy potřeba, to neříkám, že ne. Hlavně musí být trénink pestrý a musí odsýpat. Důležité je, aby hráči pořád makali naplno. Když jdou z tréninku, aby si říkali, že je hokej baví a nestávalo se, že řeknou nás to nebaví radši zítra nepůjdu. To určitě není náš cíl.

Vnímáte i vy trenéři mládeže změny, které u áčka nastaly? Reorganizace klubu proběhla a dlouhodobá koncepce je nastavena opět na tom, že by klub chtěl z vlastních řad vychovávat hráče pro A-tým jako tomu bylo v minulosti.

Bylo to potřeba. Vždy to tady bylo postavené na tom, že v áčku hráli místní kluci už v dobách, kdy jsem tu před lety hrál i já. Mládež tu byla špičková a chtělo by to tu znovu nastartovat. Mělo by se začít od nás od trenérů v dorostu a juniorech a klidně i níže. Najednou se to opět všechno propojuje. Jenom to, že my trenéři dorostu a juniorky můžeme jít na trénink áčka a chlapi můžou jít zase s námi je výborné. Vidí to hráči, bavíme se o tom a myslím si, že je to nastartované zatím perfektně.

Fotogalerie

Žáci včera

DEVÍTKA: Demolice Loun a těsná prohra s Energií

Nový ročník před nedávnem odstartovali i litvínovští deváťáci. Černožlutí mládežníci vstoupili do soutěže vysokým vítězstvím proti Lounům, o týden později ale ve vyrovnaném duelu nestačili na Karlovy Vary.
Více >
Konto našeho srdce včera

Konto našeho srdce, HC sportovní spolek, MH úklid a hudební klub Attic pomohli Honzovi Alinčovi

V sobotu 19.září jsme byli spolu partnerem charitativního večera pro Honzu Alinče s názvem „Jedeme v tom s Alim“. Týden před samotnou událostí odstartovala sportovní dražba převážně hokejových artefaktů, mezi které přispěli všichni ti, kteří chtěli touto cestou pomoci zraněnému Honzovi. Hráči A týmu věnovali své hokejky s podpisy, v aukci se...
Více >
Mládež včera

Kmenoví hráči HC Litvínov mají slevu na Skatemill centrum v Litvínově!

Na základě nově navázané spolupráce pro další sezóny jsme uzavřeli dohodu s HC Litvínov, sportovní spolek, kde klub pro své členy z upravené ceny v rámci (Covid-19) pro Ústecký kraj přispěje 200 Kč při samostatné tréninkové jednotce a 100 Kč za osobu při společné tréninkové jednotce.
Více >
×
Dnes v 15:00 | Dor.
Rytíři Kladno
Litvínov mládež