Preview A-tým 05.12.2019
Autor: Ondřej Mach

Důležitá bitva! Litvínov v pátek může přeskočit Olomouc

Nabitý zápasový rozvrh černožlutých pokračuje pátečním duelem na ledě olomoucké Mory. V rámci postavení se jedná o téměř tabulkové sousedy, desátí kohouti mají na chemiky náskok jen jednoho bodu. První letošní měření sil vyznělo lépe pro Moravany, kteří si z Litvínova odvezli tři body. Podaří se Severočechům oplatit úvodní porážku? Zápas startuje v pátek v šest hodin.

Začíná se blýskat na lepší časy?

Poslední týdny byly pro severočeský klub opravdu hektické. Mužstvo po rezignaci Jiřího Šlégra týden vedli asistenti Radim Skuhrovec a Jindřich Kotrla, přičemž herní projev se v posledních zápasech o něco zvedl. Chemici začali vítězstvím v derby proti Karlovým Varům, tři dny nato i přes velmi dobrý výkon nestačili na Zlín. 

Chuť si však spravili v neděli před vlastními fanoušky, kdy v důležitém souboji přehráli Vítkovice. Hned po utkání navíc management odkryl jméno nového kouče, kterým se stal Vladimír Kýhos. Třiašedesátiletý trenér se domů vrátil po osmi letech a má jasný úkol: vyvést mužstvo z dolních pater tabulky na očekávané play off pozice. 

„Situace v Litvínově mě nenechává chladným a jakmile mě Litvínov oslovil, tak to pro mě byla jasná volba, že jsem se rozhodl Litvínovu pomoci. Doufám, že to povede ke zlepšené hře a lepšímu postavení v tabulce,“ pravil Kýhos ke svému angažování. 

A jak řekl, tak udělal. Hned v úterý Vervu čekala předehrávka 33. kola proti Mladé Boleslavi, která v poslední době nabrala skvělou formu. Hosté z Litvínova sice začali dobře a rychle vedli po brance Viktora Hübla, pak ale přišla studená sprcha v podobě dvou mladoboleslavských zásahů a cesta za bodovým ziskem se začala komplikovat. 

Bruslaři vedli po čtyřiceti minutách už 4:1 a nic nenasvědčovalo tomu, že by si neměli dojít pro další domácí výhru. Pak ale přišla bouře. Osm minut po startu poslední periody bylo vyrovnáno a další dva slepené góly znamenaly neuvěřitelný obrat v podaní hostujícího celku. Po dvou trefách zapsali Adam Janošík a matador Viktor Hübl. 


Pozápasové hodnocení připadlo na asistenta trenéra Jindřicha Kotrlu. „Do zápasu jsme šli s tím, že jsme viděli, jak kvalitním soupeřem Boleslav je. Ale zůstali jsme u stejné hry jako v posledních zápasech. Trpělivě jsme to dodržovali celé utkání, i když jsme po druhé třetině prohrávali 1:4,“ řekl bývalý hokejista. 

„Do té třetí jsme nastoupili se stejným systémem, s tím, že se na začátku pokusíme dát nějakého góla, abychom se na domácí dotáhli. Což se nám pak povedlo. Vyšel nám dobrý obrat a zápas jsme nakonec vyhráli,“ dodal. 

O výhru se v posledních dvaceti minutách zápasu zasloužil i Šimon Zajíček, jenž po druhé přestávce nahradil v brance Jaroslava Januse. Pro mladého gólmana to byl extraligový křest ohněm. „Zpočátku jsem byl nervózní a měl jsem trošku strach, ale v momentě, kdy jsem vstoupil na led, to ze mě všechno spadlo a chtěl jsem jen ukázat, co ve mně je a užít si zápas,“ zářil po utkání. 

„Jsem rád, že jsem mohl zasáhnout do hry a pomoct ke třem bodům. Musím ale hlavně poděkovat klukům, kteří mě podporovali a hecovali. Strašně mi to pomohlo, taky toho hodně zablokovali, takže jsem neměl tolik práce. Před třetí třetinou jsme si řekli, že nic není ztracené a budeme bojovat až do konce. Jsem rád, že se nám ten obrat povedl,“ přidal dle úspěšnosti zákroků statisticky nejlepší brankáře turnaje O Pohár DHL. 

Litvínov se tak bodově dotáhl na Vítkovice, na Kladno, Olomouc a Zlín už mu pak chybí jen bod. Aby si černožlutí mohli alespoň trochu oddechnout, musí v pátek nezbytně porazit právě Moru. 

Do čela kanadského bodování litvínovských se nově dostal Jakub Petužálek (5+4), druhá přička patří nejlepšímu střelci Richardu Jarůškovi (10+8). Mezi obránci kraluje Adam Jánošík (4+3), v brance se střídají David Honzík a Jaroslav Janus

Mora střídá světlé okamžiky s obdobím temna

Podobně jako chemici jsou v nepříznivé situaci i hráči Olomouce. Když se podíváte na výsledky moravského celku, najdete záblesky, po kterých ale vždy přijde další nepříjemné klopýtnutí. I proto mají olomoučtí v současnosti o pouhý bod více než Severočeši, v jejich prospěch ale hovoří zápas k dobru.

Hanáci minulý týden v pátek přerušili dlouhou osmizápasovou sérii porážek na domácím ledě, s mistrovskými Oceláři si poradili v poměru 3:1. Týmoví příznivci zcela jistě doufali, že se dobrá nálada ze skalpu úřadujícího šampiona přesune i do dalšího klání na ledě hradeckého Mountfieldu. Bohužel pro ně se tak ale nestalo. 

Diváci v Hradci se první branky dočkali až po polovině zápasu, v 32. minutě rozjásal fanoušky Mory Petr Kolouch. Ještě před koncem druhé dvacetiminutovky však v početní výhodě srovnal Rudolf Červený a domácí obrat dokonali na startu poslední periody, kdy se trefil Matěj Chalupa. 

„Byl to celkově vyrovnaný zápas, v první třetině jsme tahali za kratší konec provazu, a to i vinou tří vyloučení. Byli jsme nedisciplinovaní, ale oslabení jsme hráli poměrně slušně. Ve druhé třetině jsme si vypracovali poměrně dost šancí a šli do vedení, v oslabení jsme ale inkasovali,“ nechal se slyšet hostující lodivod Zdeněk Moták. 

„Ve třetí třetině jsme domácí víceméně kromě té jedné chyby k ničemu nepustili, jenže bohužel nebereme nic a já musím domácím pogratulovat,“ pokračoval olomoucký trenér. 

Podobně se k prohrané bitvě vyjádřil i střelec jediné olomoucké branky útočník Kolouch. „Bylo to od první do poslední minuty vyrovnané utkání. Věděli jsme, o co hrajeme a chtěli jsme navázat na předchozí výhru, abychom se trochu odrazili od spodu tabulky. To se nám bohužel nepodařilo,“ uvedl. 

Moravané tak nutně potřebují zabrat proti Litvínovu, který by je v případě vítězství přeskočil v tabulce. Nejproduktivnějším hráčem Mory je Zbyněk Irgl (9+9), v zadních řadách se nejvíce daří Davidu Škůrkovi (3+8). V brance dostávají zhruba stejný prostor Jan Lukáš a Branislav Konrád.

Sestavy z posledních utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (41. Zajíček) – L. Doudera, Jánošík (A), T. Pavelka, Kudla, Baránek, J. Říha, Kubát – F. Lukeš, V. Hübl (C), Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl (A), Mahbod – Gerhát, Helt, Myšák – Trávníček, J. Mikúš, Válek

HC Olomouc: Lukáš (Konrád) – Ondrušek (A), Jaroměřský, Švrček, Škůrek, Vyrůbalík (C), Dujsík, Valenta – Olesz, Kolouch, Irgl – Klimek, Nahodil, P. Musil – Burian, J. Knotek (A), V. Tomeček – J. Káňa, Strapáč, Skladaný

HC VERVA Litvínov

06.12.2019 18:00

HC Olomouc

Forma
Forma
Průběžné umístění
1
12
14
Průběžné umístění
1
10
14
Průměrná návštěvnost
4627
Průměrná návštěvnost
3769
Nejproduktivnější hráči
JménoZGAB
1
Jakub Petružálek 23 5 14 19
2
Richard Jarůšek 25 10 8 18
3
Viktor Hübl 25 8 7 15
4
Martin Hanzl 23 5 6 11
5
František Lukeš 23 4 5 9
Nejproduktivnější hráči
JménoZGAB
1
Zbyněk Irgl 24 9 9 18
2
Lukáš Nahodil 23 9 4 13
3
David Škůrek 24 3 8 11
4
Rostislav Olesz 24 4 5 9
5
Lukáš Klimek> 24 3 6 9
Nejlepší střelec
Richard Jarůšek
10 branek
Nejlepší střelec
Lukáš Nahodil
9 branek
Nejlepší nahrávač
Jakub Petružálek
14 asistencí
Nejlepší nahrávač
Zbyněk Irgl
9 asistencí
Nejlepší v +/-
Martin Hanzl
+6 bodů
Nejlepší v +/-
Jan Jaroměřský
+7 bodů
Nejtrestanější hráč
Richard Jarůšek
37 TM
Nejtrestanější hráč
Jan Švrček
22 TM
Brankáři
JménoZÚsp.G/ZSO
1
Šimon Zajíček 1 100% 0 0
3
David Honzík 12 90,45% 2,93 0
2
Jaroslav Janus 15 90,06% 3,37 0
Brankáři
JménoZÚsp.G/ZSO
1
Jan Lukáš 14 91,37% 2,55 1
2
Branislav Konrád 13 90,88% 2,75 0
Bodový zisk
Posl. 10 zápasů Doma Venku Vše
40% 48% 26% 36%
12b 16b 11b 27b
Bodový zisk
Posl. 10 zápasů Doma Venku Vše
37% 31% 47% 39%
11b 11b 17b 28b

Poslední utkání

BK Mladá Boleslav vs. HC VERVA Litvínov

Výsledek: 4:6 (2:1, 2:0, 0:5)
Branky a nahrávky:
4. Hrbas (Klepiš), 18. Pláněk (Lunter), 26. Klepiš (Skalický), 35. Jeglič (Fillman, Vondrka)
-
2. V. Hübl (Petružálek), 41. M. Hanzl (Mahbod), 44. Jánošík (Trávníček, Helt), 48. Jánošík (Petružálek, V. Hübl), 56. V. Hübl, 57. Jarůšek (Myšák)
Rozhodčí: Hodek, Sýkora – Ondráček, Špůr
Vyloučení: 4:3
Využití: 0:0
V oslabení: 1:1
Diváci: 2538
Střely na bránu: 31:33
Průběh zápasu: 0:1, 4:1, 4:6

Mountfield HK vs. HC Olomouc

Výsledek: 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
36. Červený (F. Pavlík, R. Pavlík), 44. M. Chalupa
-
32. Kolouch (Vyrůbalík)
Rozhodčí: Hejduk, Veselý – Ganger, Klouček
Vyloučení: 2:5
Využití: 1:0
V oslabení: 0:0
Diváci: 4007
Střely na bránu: 20:24
Průběh zápasu: 0:1, 2:1

Vzájemné zápasy

Konto našeho srdce před 2 dny

Další paruka z Nového hára mířila Žanetce do Jirkova

Konto našeho srdce podporuje již druhým rokem spolek Nové háro, který založila Markétka Zagrapanová. Její pokračovatelkou je maminka Lucie Staňková, která převzala šek na částku 25 000 Kč.
Více >
Rozhovory - Junioři před 2 dny

Trenér juniorky Tvrzník: Kdo nebude makat, tak nebude hrát. Cílem je vychovat hráče pro A-tým

V realizačním týmu juniorky před novým ročníkem došlo ke změnám, novým koučem nejstarší mládežnické kategorie se stal Martin Tvrzník. Čtyřicetiletý trenér se v rozhovoru rozpovídal o začátku sezony, aktuální situaci nebo konkurenci v kádru.
Více >
Konto našeho srdce 23.10.2020

Konto našeho srdce pomáhá dětským diabetikům

Se spolkem Diahelp Most spolupracujeme již delší dobu a dohodli jsme se na pomoci dětským pacientům s diabetem.
Více >