A-tým 20.04.2020
Autor: Šimon Kadeřávek, Vratislav Bílek

Kozlovo statistiky: Který cizinec odehrál jedenáct sezon v litvínovském dresu? V sestavě Vervy působil i letos

V minulém přehledu jsme si připomněli hráči, kteří působili na severu Čech v devadesátých letech a na začátku 21. století. Nyní se přesuneme do roku 2007, postupně se dostaneme až do současnosti. Během třinácti let se v Litvínově vystřídalo několik zahraničních hráčů. V černožlutém dresu působí také cizinec, který odehrál bezmála jedenáct sezon za Vervu.
Sezonu 2007/08 začali chemici v silné sestavě, tehdy v kádru působil například Jiří Šlégr, Radim Skuhrovec či Robert Reichel. Klubové legendy doplnilo několik cizinců ze slovenské krajiny. Defenzivu vyztužil Ivan Švarný, důrazný bek posbíral na severu Čech 57 bodů a v tabulce celkové produktivity zahraničních hráčů obsadil čtvrté místo. Třiadvacet střetnutí zvládl také Jaroslav Koma, který po sezoně zamířil do Pardubic.

Dlouhodobá posila

Bez povšimnutí nezůstaly ani útočné řady. S číslem 10 se po ledě proháněl Roman Tomas. Hokejový cestovatel vstřelil dvě branky a na další tři přihrál. V minulém díle jsme vzpomněli hráče s dvěma pasy. Ve zmiňované sezoně hrál za Litvínov Ondřej Poživil, který se v týmu potkal se svým bratrem Lukášem. O rok později přibyl ještě Martin Walter. Na chvíli okusil nejvyšší českou ligu Julius Šinkovič, jeho angažmá přineslo deset zápasů a jeden kanadský bod.

V ročníku 2009/10 obsadila tehdejší Benzina desátou příčku a těsně unikla play-out. V předkolech ale narazila na Slavii a Litvínov prohrál 2:3 na zápasy. Tým posílil především v útoku, do černožlutého dresu se oblékl Lotyš Kaspars Saulietis a Slovák Rastislav Pavlikovský. Oba hráči ale zvládli minimum zápasů.

Dlouhodobějšími akvizicemi se stal Juraj Majdan a František Gerhát. Druhý jmenovaný dokonce působí na severu Čech do dnešních dnů. Rovněž drží klubový rekord, protože žádný jiný cizinec neodehrál v Litvínově více utkání. Gerhát jich během dosavadních jedenácti sezon má na svědomí 477. Jeho kolega zase vede tabulku s nejvyšším počtem branek, Majdan pálil přesně šestačtyřicetkrát.

Ivan Švarný

První Švéd

V průběhu přípravy roku 2011 doplnilo kádr několik dalších jmen. Tým opustil obránce Švarný, ale mezinárodní roli převzal Ján Brejčák. Fanoušci také přivítali prvního švédského hráče. Dva zápasy za Litvínov odehrál Peter Nylander, bratr slavného Michaela Nylandera. V útoku působil vedle Gerháta a Majdana Martin Hujsa. Šikovné křídlo odehrálo 45 utkání, během kterých posbíralo dvacet kanadských bodů.

Také další sezona nezůstala bez poskvrny. Do ofenzivy přibyl Vladislav Baláž a Richard Rapáč. Druhý zmiňovaný vydržel v Litvínově i do další sezony, poté se stěhoval na Slovensko. Ve výčtu by nemělo chybět ani jméno Adama Lapšanského, ten týmu pomohl třemi utkáními ve vyřazovacích bojích. Předmistrovský ročník příliš mnoho cizích jmen nepřinesl, v obraně debutoval Martin Kokeš. Hráč, který později získal německé občanství.

Sezona, jenž byla korunována mistrovským titulem, zastihla v Litvínově Majdana, Gerháta, Kokeše a nového obránce Tomáše Frola. Rodák z Považské Bystrice strávil na severu Čech čtyři sezony. Brusle pověsil na hřebík v roce 2019 jako hráč Vsetína.

Ročník 2015/16 zavál na Zimní stadion Ivana Hlinky slovenského brankáře Jaroslava Januse. Prešovan strávil v Litvínově dvě sezony, poté zkusil štěstí v Liberci. Po jednom roce v dresu Bílých Tygrů zavítal zpět do Vervy. O rok později odchytal za chemiky dvě utkání Tomáš Halász. Maskovaný muž se pyšní slovenským a maďarským občanství, minulou sezonu odchytal v dresu MAC Újbuda.

V týmu působil i Rus Semjon Babintsev, bodově se však neprosadil. Na téměř tři roky našel útočiště v černožluté náruči Daniel Sørvik. Norský reprezentant zaznamenal 91 zápasů, bek si také připsal 29 kanadských bodů. V průběhu sezony 2018/19 zamířil zpět do vlasti.

Tomáš Frolo

Novodobé posílení

Nedávný ročník 2017/18 přinesl odchod Januse, ale vedení nezahálelo a přivedlo několik zahraničních hráčů. V defenzivě našel místo rakouský reprezentant Florian Iberer. Čtyřiadvacet zápasů odehrál také český bek Stanislav Dietz. Hráč, který se narodil v Písku, působí už druhým rokem v německém Bremerhavenu. Rovněž získal tamní občanství.

V útoku operoval Brian Ihnacak, kanadský útočník s italským pasem. Dalším „dvojím“ hráčem se stal Michael Vandas, který má vedle slovenského občanství ještě americké. Oba forvardi odehráli na severu Čech přes dvacet utkání, více už nestihli. Další posilou, která v dresu Vervy dlouho nevydržela, se stal Kanaďan Josh Nicholls. Do týmu přibyli také dva Slováci, Tomáš Matoušek a Juraj Mikúš.

Na soupisce z předminulé sezony se objevilo jméno Romana Graborenka, Mathiase Porselanda, Sebastiana Pichého či Ladislava Romančíka. V útoku odehrál jediné utkání Markus Korkiakoski, kterého si Litvínov vypůjčil z Litoměřic.

Vedené nezahálelo ani v uplynulém ročníku, do obrany přibyl Akim Aliu či Patrick Kudla. Druhý jmenovaný bude dokonce v dresu chemiků pokračovat i napřesrok. O něco bohatější se jevily útočné řady, protože je posílil rychlík Edwin Hedberg, Chris Langkow a Samson Mahbod. Především Mahbod dal o sobě hodně vědět a svými výkony pomohl zachránit Extraligu. Nezapomínejme ani na polského mladíka Pawla Zygmunta.
Florian Iberer
Konto našeho srdce 19.05.2022

Hokejisté Litvínova podpoří Run and Help v Teplicích

Litvínovští hokejisté opět podpoří charitativní projekt Run and Help. Hráči Vervy se do této akce zapojili již v minulosti. Letos charitativní běh na teplických Stínadlech poběží útočníci Matěj Chalupa s Martinem Havelkou a brankář Denis Godla. Zapojit se můžete i vy!
Více >
Žáci 24.04.2022

Litvínovský výběr ročníků 2007-2008 ovládl mezinárodní turnaj v Zell Am See

Litvínovští zástupci ročníků 2007-2008 odcestovali do rakouského Zell Am See na mezinárodní turnaj "World Tournament 2022" a vedli si parádně. Mladí hokejisté se probojovali až do finále turnaje, kde porazili finský výběr TNC Hockey 4:3 po samostaných nájezdech a slaví zisk zlatých medailí.
Více >
Žáci 21.04.2022

Osmáci přebrali medaile a pohár za přeborníka Ústeckého kraje

Osmá třída prožila výborný ročník. Po vítězství v základní skupině vyhrála i následnou nadstavbu a slaví tak vítězství v Ústeckém kraji.
Více >