Klub 04.10.2020
Autor: Šimon Kadeřávek

Litvínov na draftu NHL. Kteří chemici se objevili na nejvyšších příčkách?

Jan Myšák pravděpodobně zahýbá historickými tabulkami na severu Čech, ale nejspíš nedokáže překonat dlouholetý klubový rekord Petra Nedvěda. Jací další hráči byli při hokejové loterii úspěšní a kteří naopak šli na řadu až v závěru?

Poslední hubená léta

Severočeský klub měl v historii několik desítek hráčů, kteří prošli zámořským draftem. Pravdou je, že v posledních letech chemici spíše absentují. Naposledy volilo St. Louis Blues Filipa Helta v roce 2016. Útočník přišel na řadu v 7. kole a stal se 211. volbou celkově. Hráč sice vyzkoušel kanadskou OHL, ale na šanci v prestižní lize stále čeká.

Dalším hráčem, jehož jméno se objevilo na pódiu, je Jakub Petružálek. Toho draftoval New York Rangers v roce 2004 jako 266. volbu. Forvard ale nevstoupil na zámořská kluziště v dresu Jezdců, nýbrž se ocitl mezi hráči Caroliny Hurricanes. Zkušený prvek litvínovského kádru odehrál dvě utkání.

V novém miléniu zkoušeli do NHL proniknout také další hráči. Velkým úspěchem bylo 22. místo Lukáše Kašpara. Nájezdovému specialistovi dali důvěru lidé z týmu San Jose Sharks, Kašpar za Žraloky odehrál 16 zápasů. Ve stejném roce dostal šanci i Zdeněk Bahenský, který do Severní Ameriky zamířil z litvínovské juniorky.

V roce 2003 se vstupní draft konal v Nashvillu a ovládl ho Marc-Andre Fluery. Brankářský trend potvrdila volba Miroslava Hanuljaka, kterého si vybrali místní Predators. Maskovaný muž měl do NHL daleko, protože přišel na řadu až v 7. kole. Hanuljaka ještě doplnil obránce Martin Tůma, ten měl být budoucnost pro Floridu. Mnohem lépe se dařilo Karlu Pilařovi, jehož si vyvolilo Toronto, a to už ve 2. kole.

Druhá volba? Ricci nebo Nedvěd?

Mnohem plodnější a úspěšnější byla pro severočeský klub devadesátá léta. Litvínov se stal líhní hráčů, kteří později okusili atmosféru NHL. Za zmínku stojí rok 1990, který byl pro chemiky velmi sladký. Jako první šel na řadu kanadský útočník Owen Nolan. „PÍTR NEDVED“ zaznělo vancouverským BC Place. Mladý útočník se stal dvojkou celé hokejové loterie.

Tím stanovil i národní rekord, který o dva roky později překonal obránce Roman Hamrlík, ten se stal volbou číslo jedna. Nicméně Petr Nedvěd je nejvýše vybraným litvínovským hráčem. Ve 2. kole sáhli Vancouver Canucks také po Jiřím Šlégrovi. V souvislosti s rokem 1990 by se nemělo zapomínat ještě na jedno jméno. Robert Lang přišel na řadu až jako 133. volba, i přesto má zase sebou úctyhodnou kariéru.

Další klubové legendy nedokázaly Nedvědovo postavení překonat. Velmi blízko byl Martin Škoula v roce 1998, ale nakonec byl vybrán až jako sedmnáctý. Ani Martin Ručinský či Robert Reichel nebyli výše postavení. Prvně jmenovaný prošel 1. kolem, v případě „Albiho“ se jednalo až o kolo čtvrté.

Svobodovo vysoké postavení

Litvínov měl několik zástupců i v 80. letech, kdy nebyly informace o draftování lehce dostupné. Například někdejší reprezentační trenér Vladimír Růžička byl vybrán jako 73. volba týmu Toronto Maple Leafs v roce 1982, do NHL se ale dostal až po sametové revoluci.
 
Specifickým příkladem je Petr Svoboda, zlatý střelec z Nagana. Obránce totiž vydraftoval Montreal už jako 5. volbu, a tak bek zvolil cestu emigrace. Od roku 1984 tak patřil ke konstantním členům Canadiens.


Na závěr by se slušelo zmínit, že v hokejové loterii se také objevila jména litvínovských dvojčat. Viktor Hübl učaroval Washingtonu a František Lukeš pro změnu Phoenixu. Ani jeden se však do zámořské ligy nedostali.

Doufejme, že Jan Myšák vrátí Litvínov na popředí a nastartuje novou éru severočeského hokeje.
Konto našeho srdce včera

Konto našeho srdce se společností REHA 2015, s.r.o. pomohly malé Kačence z Mostu

Kačenka se narodila v roce 2008 a vlivem předčasného porodu trpí dětskou mozkovou obrnou. Postižené má horní i dolní končetiny a je odkázaná na invalidní vozík. Cena této zdravotní pomůcky převyšuje možnosti maminky samoživitelky, která pobírá pouze příspěvek na péči o dceru Kačenku. Z tohoto důvodu nás paní Barbora požádala o finanční spoluúčast...
Více >
Konto našeho srdce 08.07.2021

VIDEO: Stříhání vlasů pro Nové háro

V letošním roce jsme společně se spolkem Nové Háro a dalšími partnery a osobnostmi uspořádali již třetí ročník "Vlasatého zápasu". Tentokrát jsme pomáhali malé Matyldě z Brna, onkologické pacientce, která si přála mít vlasy i po dobu náročné léčby. Tito pacienti totiž během chemoterapií o své vlastní vlasy přicházejí a jsou vystaveni pohledům...
Více >
Junioři 23.06.2021

Tři pozvánky na první kemp. Kdo vyrazí na soustředění reprezentace do dvaceti let?

V nominaci na první přípravný kemp reprezentační dvacítky figurují tři litvínovští hokejisté. Jde o zadáka Ondřeje Baláže a útočníky Michala Guta s Lukášem Stehlíkem.
Více >