Reprezentace 15.05.2017
Autor: Redakce

MS 2017 (5): Finiš ve skupině. A pak s kým?

Zápas se Švýcarskem v úterý od 16:15 hodin v souvislosti s výsledky dalších utkání určí, v kolik hodin, kde a proti komu nastoupí Česko (s největší pravděpodobností) ve čtvrtek ve čtvrtfinále. Ke klíčovému utkání šampionátu. Po výhře nad Francií (5:2) má k postupu blízko.
Z prvních sedmi ran na brankáře bylo v neděli v podvečer šest od domácího celku. V úvodních minutách utkání hráli Francouzi a Francouz. Nebýt toho českého (Pavla) mohla galskému kohoutovi taktika bleskové války vyjít.

Takhle nakonec dalo první gól Česko a tým se pak výrazně zlepšil. Mohl zvýšit. Nezvýšil, ale přežil i sérii vyloučení na přelomu první a druhé třetiny. Ta by se v play off mohla krutě vymstít…

Poněkud nemilosrdný systém MS stále hrozí našim ve čtvrtek soupeřem nejtěžšího kalibru (USA, Švédsko, Rusko...).

První duel play off je hranicí mezi úspěchem a neúspěchem, také mezi úspěšnou a neúspěšnou celou sezónou. Pouhých šedesát minut hry! Euro Hockey Tour a mistrovství světa, to je pořádný rozdíl, základní část a čtvrtfinále také. 

Můžete být čtvrtý a do vyřazovací části proklouznout s odřenýma ušima i zády – ale když vyhrajete, všechno je zapomenuto. A můžete vyhrát všechny zápasy ve skupině, pak se nevyspíte dobře na ten první v play off, je konec a zapomenuto je (skoro) všechno dobré.

Česko v minulosti zažilo obě možnosti. Naposledy loni v Rusku, kdy ve skupině prohrálo jediný zápas (na nájezdy s Dánskem), porazilo mj. domácí Rusko, Švédsko i všechny ostatní a vyhrálo skupinu. Jenže stroj se zadřel v tu nejnevhodnější chvíli, ve čtvrtfinále s USA (1:2sn). 

Nebo v roce 2011 na Slovensku. Tři výhry v základní skupině, další dvě v osmifinálové. Skalpy Ruska, Finska a všech dalších soupeřů. Zvládnuté čtvrtfinále s USA, ale pak první a jediná porážka se Švédy. A už jen malá náplast na zvýšená očekávání fanoušků v podobě konečného bronzu. Letos bychom jej asi brali, na medaili čekáme pátým rokem…

V roce 2010 naopak v "základní části" porážky s Norskem a Švýcarskem, ovšem pak spanilá jízda až ke zlatu.

Jak to bude letos? 
Je to sport. Puky a dnes už i spoje tyček a břevna jsou kulaté, těžko odhadovat.

Když se ze čtvrtfinále postoupí, bude neméně klíčový semifinálový duel. Teprve výhra v něm totiž zajišťuje na turnaji medaili. 

Český hokej čeká na cenný kov na největším světovém fóru už od roku 2012, od MS ve Skandinávii. Posledními litvínovskými odchovanci, kteří drželi v ruce seniorskou medaili z mistrovství, byli před pěti lety útočníci Lukáš Kašpar a Jakub Petružálek.

Současnému týmu chybí výraznější střelec (nejvíc gólů Řepík a Horák, po třech), jeho síla tak musí být v kolektivu. I hvězdy typu Voráčka a Pastrňáka se zatím trefily jen jednou, za to pětkrát asistovaly a s šesti kanadskými body jsou z Jandačových svěřenců nejlepší.

Do produktivity se zatím nezapsali jen tři hráči, Plekanec, Hyka a v neděli debutující Sobotka.

Porovnání brankářů (sílu soupeřů nebereme v potaz) vyznívá lépe pro Pavla Francouze (92,68 procenta úspěšnosti zásahů), než pro Petra Mrázka (88,89). Ten by měl mít možnost ještě svá čísla vylepšit v úterý proti Švýcarsku (16:15).
Související články
Reprezentace 08.02.2018

Před dvaceti lety

Reprezentace 19.05.2017

Litvínov na MS

Reprezentace 19.05.2017

MS 2017 (7): Konec ve čtvrtfinále. Co bylo špatně?

Reprezentace 17.05.2017

MS 2017 (6): Tak tedy Rusko…

Mládež před 2 dny

Čtyři hráči Litvínova jsou v nominaci na kemp reprezentační dvacítky před MS juniorů

Dohromady čtyři litvínovští zástupci zabojují na přípravném kempu ve Vyškově o nominaci na blížící se světový šampionát juniorů. Jedná se o brankáře Šimona Zajíčka, obránce Ondřeje Baláže a útočníky Davida Jindru a Jana Myšáka.
Více >
Konto našeho srdce 27.11.2020

Dezinfekci, roušky a dezinfekční gely získalo 19 neziskovek z Mostu a okolí

Konto našeho srdce připravilo se spolkem Diahelp - svaz diabetiků z.s. ve spolupráci se skupinou Unipetrol, firmou Schubert a společností Zopas (Máme rádi vlasy). Zajištění dezinfekce a ochranných pomůcek pro devatenáct neziskových organizací na Mostecku
Více >
Konto našeho srdce 26.11.2020

Malému Pavlíkovi pomohou dárky, které nadělovalo Konto našeho srdce a partner Sedláček Trucks

Pavlík je desetiletý chlapec, který trpí psychomotorickou retardací. Ke své léčbě potřebuje pomůcky, které nehradí pojišťovna. Z tohoto důvodu nás požádala sestra oddělení dětské neurologické poradny mostecké nemocnice paní Karla Jankovičová o pomoc. S dětským oddělením mostecké nemocnice spolupracujeme už přes rok a v době první vlny koronaviru...
Více >
×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Oceláři Třinec
HC VERVA Litvínov