A-tým 30.06.2020
Autor: Ondřej Mach

POSILA: Martin Látal, rychlonohý šikula s pestrým hokejovým životopisem

Pro extraligové fanoušky se jedná o známé jméno. Martin Látal v české nejvyšší soutěži nastupuje dlouhá léta a jeho poznávacím znamením je zejména výborné bruslení. Jaká ale byla jeho hokejová cesta?
Martin Látal přišel na svět 17. března roku 1988 v Olomouci, přesto jako rodák z Hané začínal s hokejem v Čechách. Mládežnické roky trávil v Kladně a na Spartě, v dorosteneckých a juniorských kategoriích si zahrál například s Jakubem Voráčkem, Jiřím Tlustým nebo Michalem Řepíkem. 

Co se týče kanadského bodování, tak jedna z Látalových nejpovedenějších sezon přišla ještě v kladenském dorostu, kdy ve 48 zápasech zaznamenal 31 bodů za patnáct branek a šestnáct asistencí. Slibné výkony následně přilákaly zájem reprezentačních trenérů. 

A právě v mládežnické reprezentaci se dočkal prvního velkého úspěchu. Látal v roce 2006 obsadil s reprezentační osmnáctkou třetí místo na světovém šampionátu ve Švédsku, kde Češi v boji o bronz porazili favorizovanou Kanadu. Nutno podotknout, že v tomto roce s Kladnem vybojoval i titul v nejvyšší juniorské soutěži. Kromě toho si poprvé řekl o šanci mezi elitou. Debut v extralize si odbyl v duelu proti Slavii, za Kladno nakonec v této sezoně zvládl dvacet zápasů, v nichž nebodoval. Dalších pět přidal v dresu Plzně, kam si krátkodobě odskočil. 

Celkově povedený rok ve všech směrech završil draft do National Hockey League. V něm si rychlého útočníka v pátém kole vybrala organizace Phoenix Coyotes, čímž se Látal zařadil mezi osm českých hokejistů, kteří v roce 2006 ve výběru mladíků uspěli. Mimochodem, na zmiňovaném draftu se dočkali například Michael Frolík, Jiří Tlustý nebo Michal Neuvirth. 

Látal se poté rozhodl pro zámořskou cestu a odešel sbírat zkušenosti do kanadské juniorky QMJHL, v níž v té době váleli borci jako Claude Giroux nebo Mathieu Perreault. Tehdy osmnáctiletý nováček nezklamal, během dvou let za tým Prince Edward Island Rocket 123 klání, vstřelil 35 gólů a přidal 56 nahrávek. 
 
Vrcholem jeho reprezentační kariéry se stalo domácí mistrovství světa juniorů v Pardubicích a Liberci, na kterém český výběr skončil pátý. Rok 2008 se nesl ve znamení Látalova návratu domů, po nadějném forvardovi sáhla pražská Sparta. 


A hned mu dala šanci mezi extraligovými mantinely. Látal si sice na dva zápasy odskočil do Ústí nad Labem, drtivou většinu ročníku ale odehrál v rudém dresu, přičemž do individuálních statistik zapsal deset bodů za čtyři branky a šest nahrávek. 

V hlavním městě strávil ještě rok, než se vrátil zpátky do druhého mužstva, se kterým spojil mladí. V sestavě Kladna se během tří let stačil osvědčeným extraligovým útočníkem, před dlouhodobým angažmá v Mladé Boleslavi ještě chvíli oblékal dres Karlových Varů. 

S Bruslaři v roce 2014 vybojoval postup do nejvyšší soutěž a součástí klubu z města automobilů byl ještě dalších pět let. V zelenobílém dresu mimo to zažil nejpovedenější časy, co se produktivity týče: v ročníku 2014/15 stanovil svůj osobní rekord – 26 bodů (10+16). 

Velkou část sezony 2017/18 hostoval v Hradci Králové, před minulým ročníkem se naopak přesunul k rivalovi z Pardubic. S Dynamem úspěšně dokráčel k udržení extraligové příslušnosti a jako ofenzivní posilu si ho následně vyhlédlo vedení Litvínova. 


V klubu doufají, že Látal naplní pověst velmi rychlého hráče, který se nebojí černé práce. Ostatně sportovní ředitel Pavel Hynek o něm dokonce řekl, že v bruslení patří mezi nejlepší hokejisty v extralize. 

„Doufám, že se to tady zvedne a Litvínov bude hrát tam, kde má, protože mužstvo má svoji kvalitu. Poslední roky nebyly ideální. Doufám, že s příchodem nového realizačního týmu a manažera to půjde nahoru,“ uvedl Látal v nedávném rozhovoru. 

Všichni v organizaci jistě věří, že se jeho slova potvrdí.  
Mládež dnes

Mládež se vrací do běžného režimu

Vedení HC Litvínov, sportovní spolek dnes oznámilo, že se mládežnický oddíl po koronavirové nákaze vrací zpět do normálu.
Více >
Konto našeho srdce 27.07.2020

Konto našeho srdce se spolkem Nové háro splnily Barunce sen o novém pokojíčku

Při březnové sbírce na vlasatém zápase jsme spolu s vámi vybrali na paruku pro onkologicky nemocnou mladou maminku Janu. Peníze ze sbírky jsme předali Novému háru a to rozhodlo, že z peněz, které se vybrali nad rámec paruky, použijí na pomoc 13leté slečně Barunce z Lounska, která si prošla onkologickou léčbou.
Více >
Mládež 25.07.2020

Poděkování HC Litoměřice, Auto Horejsek a společnosti Beta Robotics

Velké poděkování do HC Stadionu Litoměřice, předsedovi Danielovi Sadilovi, panu Renému Horejskovi (Auto Horejsek) a společnosti Beta Robotics. Díky spolupráci mezi našimi kluby a osobním přátelským vztahům s představiteli HC Stadion Litoměřice, se nám podařilo velmi rychle vyřešit problém spojený s výskytem pozitivně testovaného hráče na COVID...
Více >