A-tým 02.10.2020
Autor: Šimon Kadeřávek

POSILA: Oskars Cibulskis, důležitý střípek do litvínovské obrany

Sezona se kvapem blíží, Verva má za sebou několik přípravných utkání. V těch se ukázalo, jak na tom tým Vladimíra Országha je. Výtečně chytající brankář, dravé mládí či ostřílenost zkušených hráčů. Jediné, po čem fanoušci volali, bylo zkvalitnění obrany. Vedení si nechalo triumf až do závěrečných dní, protože na sever Čech zamířil Lotyš Oskars Cibulskis. Podívejte se na profil ostříleného reprezentanta.
Narodil se v Rize začátkem dubna roku 1988. V hlavním městě pronikl do hokejového světa a jeho talent byl až hmatatelný. V úvodní sezoně za tamní dorost posbíral přes 22 bodů. Tyto výkony ho posunuly do lotyšské reprezentace do osmnácti let. Mladíci tehdy hráli v první divizi a snažili se o postup mezi hokejovou elitu.

Začátky v reprezentaci

Cibulskis, který našel místo v obraně, pendloval mezi juniorkou a dorostem. V sezoně 2005/06 zapsal dva starty za HK Riga 2000, lotyšský tým tehdy působil v běloruské extralize. Mladý bek byl znovu vybrán do reprezentace. Tam posbíral čtyři body v pěti utkáních. I jeho zásluhou lotyšská „osmnáctka“ vybojovala postup. Cibulskis si ho mnoho neužil, protože kvůli svému věku věděl, že napřesrok bude hrát za „dvacítku“.

V té době už platil za talentovaného hráče, měl stálé místo v sestavě. V domácích soutěžích odehrál každou sezonu přes 40 zápasů. Na mistrovství světa juniorů nastřádal znovu 4 body, za jeden gól a tři asistence. V ročníku 2007/08 dokonce nosil v průběhu šampionátu kapitánské céčko, ale postup pro druhý mládežnický výběr nestihl vybojovat.

Ve dvaceti letech zkusil poprvé zahraniční angažmá, zlákal jej Salzburg. Urostlý bek si připsal 69 startů v EBEL lize, bodově na tom nebyl vůbec špatně. Vstřelil tři góly a na dalších 12 přihrál. Po rakouské anabázi se vrátil domů. Dostal možnost obléknout dres týmu Dinamo Riga. Mančaft z hlavního města začal nově působit v KHL, a to bylo terno.

Místo působení: KHL

Nová litvínovská posila začala zlehka, 15 zápasů bylo pro mladého obránce dostatek. Svou premiéru v Kontinentální lize sice neozdobil kanadskými body, ale vše na něj teprve čekalo. V dalších letech se stal důležitým členem týmu. V Rize působil až do roku 2017, do té doby se předvedl ve 304 utkáních, v nich stihl posbírat 55 bodů. Třikrát dokonce okusil atmosféru vyřazovacích bojů, ale na nejcennější kov nikdy nedosáhl.

Ročníkem 2017/18 odstartovalo druhé zahraniční působení, vybral si východočeský Hradec Králové. V první sezoně odehrál 60 střetnutí, ke kterým přidal 22 bodů. Po Rize se stal důležitým obranným prvkem i v Čechách. Přestupem do země střední Evropy neskončilo jeho působení v reprezentaci. Ve zmíněném roce naskočil do osmi zápasů světového šampionátu.

Nová příležitost

V dresu Mountfieldu vydržel ještě další dva roky. Z talentovaného obránce se postupem času stal ostřílený mazák, který si dokáže na ledě zjednat pořádek. Za Hradec Králové si několikrát zahrál i hokejovou Ligu mistrů. Hořkou pachuť pro něj nejspíš má loňská sezona. Během té totiž chyběl v reprezentačním výběru.

Do toho všeho dostal výpověď v Mountfieldu. Klub se tak rozhodl kvůli nákladům v době koronavirových opatření. Lotyš společně s dalšími hráči přistoupil k právním krokům, do Hradce Králové se však už nevrátil. Začátkem září si plácl s litvínovskou Vervou. Na severu Čech jej přijali s otevřenou náručí.

Chemici dlouhodobě bojují s horší defenzivní činností. Vedení sice pro letošní ročník posílilo, v obraně nově působí například Uvis Janis Balinskis či Aaron Irving. Doufejme, že zkušený zadák dodá Severočechům tolik potřebný klid a zorganizuje zadní řady. Třeba se nakonec rižský rodák dočká výraznějšího klubového úspěchu.
Zápasy - Dorost před 2 dny

Dorostenci padli na ledě karlovarské Energie 4:6

Velmi vyrovnané utkání přineslo 12. kolo dorostenecké extraligy mezi Karlovými Vary a Litvínovem. O vítězství rozhodli domácí během posledních pěti minut třetí třetiny.
Více >
Zápasy - Junioři před 2 dny

Junioři i přes střeleckou převahu a velký tlak ve třetí třetině prohráli v Třinci

13. kolo juniorské extraligy nepřineslo chemikům ani bod, poté co prohráli na ledě třineckých Ocelářů. Litvínovským se podařilo zápas zdramatizovat až ve třetí třetině, avšak na vítězný konec to nestačilo.
Více >
Zápasy - Junioři před 3 dny

Junioři vstřelili na ledě Havířova čtyři branky a zaslouženě berou tři body

Litvínovští junioři si ve 12. kole nejvyšší soutěže odvážejí z předposledního Havířova tři body. Výsledkem 4:1 zapsali již třetí výhru v řadě. David Čermák podržel svůj tým a 32 zákroky výrazně přispěl k úspěchu na druhém konci republiky.
Více >