A-tým 19.09.2020

Cílem je postup do play off, říká generální ředitel klubu Pavel Hynek

V neděli pro vás začíná nový ročník Tipsport extraligy. Jaká jsou vaše očekávání?

V první řadě se na něj už všichni těšíme. Příprava byla dlouhá, celkově jsme s ní spokojeni. Hráči k ní přistoupili zodpovědně, profesionálně a věříme, že jsme připraveni. Výsledky, ale především výkony v přípravných zápasech byly různé od slušných až po nevydařené. Ve výsledku jsme rádi za postup  do čtvrtfinále Generali Cupu, ale i za neúspěšný zápas s prvoligovou Jihlavou, i ten nám hodně napověděl. Přípravu nám lehce ovlivnila dvoutýdenní karanténa, ale to není výmluva. Tato situace potkala a nejspíš ještě potká mnoho týmů.

Jaké jsou cíle?

Cíl do nového ročníku je postup do play off, avšak v nesestupové sezoně zároveň i zapracování odchovanců, aby na sezonu 2021/2022, která by už měla být sestupová, byli otrkaní a o něco zkušenější. Dlouhodobým cílem je hlubší propojení s mládeží, aby v áčku hrálo více odchovanců. Bohužel, když se teď podívám po české extralize nebo do zahraničí, tak litvínovské odchovance téměř nikde nevidím.

Jaké kroky jste pro to udělali?

K propojení áčka s mládeží například to, že trenér juniorů Martin Tvrzník je stabilním členem realizačního týmu áčka. Další trenéři akademie mají dveře otevřené. Chodí na led, účastí se mítinků a učí se. Dále bych viděl cestu přes dovednostní trénink napříč klubem, jednotnou metodiku, styl výchovy, výběr a skauting hráčů z regionu, systém hry v nejvyšších mládežnických kategoriích a podobně. Je to běh na dlouhou trať, ale my se na ten maraton vydali. Prodloužili jsme smlouvu se spolkem o tři roky za lepších finančních podmínek pro mládež, než které tady průměrně panovaly v posledních deseti letech.

Je sestava prvního mužstva definitivní nebo plánujete ještě nějaké příchody?

Sestava je živý organismus, na trhu se dále rozhlížíme. Jak v obraně, tak útoku chceme posílit. Trh je však rozebraný a chceme vybírat pečlivě, abychom riziko neúspěšného podpisu minimalizovali.

Jak standardně probíhá výběr posil?

Jsou dvě různé cesty. Buďto máte zájem o hráče, a pak sháníte kontakt na něj nebo na agenta. Druhá cesta je, že se probíráte tím, co vám agenti pošlou. Na nově vytvořenou pozici sportovně technického analytika nastoupil Tomáš Vrábel, který v tomto ohledu zajišťuje kompletní servis. Pokud má hráč zajímavou historii, perspektivu a v rámci realizačního týmu se na něm shodneme, tak následuje další kolo, kterým je střih videa a sběr referencí. Na videích nás zajímají správné návyky, dovednosti a potenciál tak, aby seděl do našeho herního záměru. V referencích nás zajímají povaha, tréninková morálka, rodina, život mimo hokejové arény a další aspekty. V rámci extraligy, první ligy nebo třeba zámoří pracujeme i s pokročilými statistikami, které hru rozpitvají do detailu nejen na kanadské bodování a hodnocení plus mínus. Tohle vše hraje roli, je to celkem náročný proces. Vytvořili jsme i aplikaci, přes kterou s trenéry navzájem komunikujeme, sbíráme informace a vytváříme databázi. Musím říct, že jsme měli tak velký záběr hráčů, který jsem z pozice trenéra ve své kariéře nezažil. Dnes už skauting není jen o tom sednout do auta a vydat se na EBEL ligu. Je rok 2020, chceme využít maximální potenciál technologií, které tato doba nabízí. Za den můžete vidět několik zápasů v různých ligách.

Po vašem nástupu přišli útočníci Zdráhal a Látal a obránci Irving, Balinskis a Cibulskis. Všichni prošli tímto sítem? Jak jste s nimi spokojení?

Ano, tímto procesem všichni prošli. Nechci mluvit o jednotlivcích, nicméně všichni více či méně splňují to, s čím k nám přicházeli. Včetně jejich silných i slabých stránek.

Co se tedy naopak nepodařilo?

Chtěl jsem přivést více hráčů střední generace, ale v dubnu jich už na trhu příliš nebylo.  Cizinci s rodinami se do Litvínova bohužel příliš nehrnou, ale chceme jim nabídnout prostor pro hokejový rozvoj a možnost posunout se dál v hráčské kariéře. Například Aaron s Uvisem na to slyšeli a do Litvínova přišli.

Tým doplnil Jan Myšák, na jak dlouho? Proč jste se nedohodli s Kristianem Reichlem?

Za Honzu Myšáka jsme rádi. Je to náš odchovanec, hodný a pracovitý hráč s budoucností. Věřím, že nám pomůže stejně jako my jemu. Do kdy tady bude, je ve hvězdách. Je před ním draft NHL, a ten vše rozhodne. Pevně věřím a moc Honzovi přeji, aby na draftu uspěl a vybral si ho takový tým, který bude pro jeho rozvoj nejlepší. Co se týče Kristana Reichela, tak dohoda, aby naskočil za Litvínov v tuto chvíli není, i když s námi trénuje.

Proč, když další hráči se smlouvami v NHL v české extralize nastoupí?

Vyvinuli jsme maximální snahu, aby Kristian oblékl litvínovský dres. Je to náš odchovanec, navíc už v zámoří posbíral zkušenosti a udělal neskutečný výkonnostní pokrok. Byl by pro nás výraznou posilou, počítali jsme s ním do prvního útoku. Je to opravdový profesionál, má příkladný přístup k tréninku, ale nenašli jsme společnou cestu ohledně pojistky. Co se týče Winnipegu, měli jsme souhlas, tam problém nebyl, ale pojistka skutečně ano. Poptali jsme největší evropskou pojišťovnu Lloyds, a ta připravila nabídku s plněním, které bylo dle jejích pravidel nejvyšší možné. Tato nabídka se však rozcházela s Kristianovými představami o polovinu plnění v případě fatálního zranění a ukončení kariéry. Klub nyní bohužel nemůže udělat více pro to, aby u nás Kristian hrál.

Jsou v plánu nějaké střídavé starty?

Máme hráče na střídavé starty v první líze. Část hráčů v partnerském klubu v Litoměřicích, kde jsou výborné podmínky pro rozvoj hráčů. Přemysl Svoboda naskakuje v Ústí nad Labem, Filip Helt a Jakub Březák nastoupí za Kadaň. Potřebujeme pro mladší hráče zápasové vytížení, aby se mohli rozvíjet.

Pokračuje tedy spolupráce s kluby z okolí. V čem je výhodná?

Jednak z pohledu logistiky, pak i z pohledu regionu. Chceme, aby tento region byl hokejovým podhoubím. Aby tady rostli dobří hokejisté a dobří kluci, protože pak z toho budou těžit všichni. Bez vzájemné spolupráce to nepůjde.

Pod vaším vedením se výrazně proměnil realizační tým. Jak jste s ním spokojený?

Velmi. Všude ve světě je běžné, že si nový manažer či trenér přivede své lidi. Jsem rád, že realizační tým je na jedné vlně. Jak už jsem řekl, trenéři jsou zásadní při výběru hráčů, důležité je také to, že mluví cizími jazyky,  protože v kádru máme dost cizinců. Všichni jsou pracovití, pozitivní a konstruktivní. Věřím, že vzájemná spolupráce nás všechny obohacuje. Takovéto pracovně pozitivní klima bych chtěl nastavit i v managementu, protože jsou to spojité nádoby. Demokracie je krásná věc, ale já mám raději pořádek.

V klubu jste přes čtyři měsíce. Zpočátku jako sportovní ředitel, nyní jako generální ředitel. Jak hodnotíte dosavadní období?

Bylo velmi hektické. Nastoupil jsem v dubnu a prvním úkolem bylo najít hlavního trenéra, poté doplnit realizační tým a společně jsme začali stavět mužstvo. Klub prošel změnami na všech úrovních včetně představenstva a změnila se rovněž organizační struktura klubu. Do toho nás zasáhla celosvětová pandemie koronaviru Covid-19. Všem spolupracovníkům patří velké poděkováni za pomoc, podporu a nasazení, během této mimořádné situace.

Už jste zmínil, že sezona bude specifická kvůli celosvětové pandemii. Jak na vás doléhá?

Úplně ve všem. Od výběru hráčů až po příjmovou složku klubu. V rámci klubu i samozřejmě prvního týmu se držíme interních směrnic, ale jde čistě o to minimalizovat riziko šíření této nemoci. Já si jen moc přeji, abychom se s touto nemocí a virem naučili co nejdříve žít a aby se její následky dotkly co nejméně lidí. Pak se totiž uvolní ruce i sportu. Na pandemii jsme museli finančně reagovat napříč klubem, ústupky udělala i drtivá většina hráčů. Zároveň tímto veřejně a upřímně děkuji majoritnímu vlastníkovi, skupině Unipetrol, vedení města Litvínov a všem partnerům, kteří nás podporují v této složité době, a navíc i po několikaletém neúspěšném sportovním období. Dále bych chtěl poděkovat fanouškům, kteří stojí za klubem v dobrém i špatném.

Vzhledem k mimořádné situaci se neprodávají se permanentní vstupenky, je to komplikace?

Ano, v mnoha ohledech. Fanoušci nemají po letech jisté místo na svých sedačkách a všichni se bohužel nedostanou na stadion. Připravili jsme pro ně klubovou kartu, která jim umožní přednostní nákup vstupenek se slevou 25 % na každé utkání. Klubová karta nabízí i další výhody jako slevu do fanshopu nebo zařazení do slevového programu klubu. Samozřejmě velké mínus je, že nám bude chybět podpora plného stadionu při zápasech, ale věříme, že se opatření budou v průběhu sezóny uvolňovat. Na závěr bych chtěl na hokej pozvat všechny fanoušky, ať už přímo na stadion či k přenosům. 
Zápasy - Junioři 26.03.2022

Generálka na boj o záchranu vyšla juniorům na výbornou

V posledním kole nadstavby o umístění mezi 13.-19. místem přivítali chemici na domácím ledě pražskou Slavii. Domácí drželi po první části hry jednobrankový náskok. Druhou třetinu však dvěma brankami vyhráli hosté a tentokrát to byli litvínovští hokejisté, kteří museli dotahovat. Nepříznivý vývoj se jim však podařilo ve třetí třetině obrátit a...
Více >
Zápasy - Junioři 24.03.2022

O výhře rozhodla první třetina. Junioři podlehli Motoru 1:3

Litvínovská juniorka naposledy v této sezoně zamíří na led Českých Budějovic. Díky velkým bodovým rozdílům je jasné, že Severočeši změří v baráži síly s Přerovem. Zápas 13. kola odhalil svého vítěze už během úvodní dvacetiminutovky, hosté totiž dvakrát inkasovali. Motor přidal gól v prostřední třetině, Litvínov skóroval jen jednou díky Balážovi.
Více >
Zápasy - Junioři 10.03.2022

Zase ti Hanáci. Junioři prohráli s Olomoucí 0:4

Podruhé v tomto týdnu vyrazila do dalších bojů litvínovská juniorka. Mladíci přivítali na svém ledě Olomouc. Hosté rozhodli během půl hodiny, protože slavili celkem čtyřikrát. Chemici nedokázali skórovat ani jednou.
Více >