A-tým 24.03.2022

Hokej v číslech: Ofenzíva Vervy zapadla do průměru

Litvínov určitě pomýšlel před sezonou na vyšší pozice, než na 13. místo a nepostup do play off. Cílem týmu bylo jednoznačně play off, a my si rozebereme jaké příčiny k tomuto neúspěchu v sezoně vedly. Začínáme ofenzívou Vervy.

Ofenzivní počínání Vervy si rozdělíme na hru 5 na 5, ve které se odehraje velká většina času v utkání, a také se podíváme na přesilové hry, ty jsou také klíčem k úspěchu v sezoně.

Při hře 5 na 5 patřil Litvínov ve střelbě gólů do nejlepší pětky týmu, když v průměru vstřelil za 60 minut hry 2,4 gólů, před ním se nacházely pouze týmy z první pětky celkové tabulky po základní části. Litvínov si pak tvořil šance na 2,3 očekávaných gólů za stejný čas, které se počítají na základě dlouhodobé střelecké úspěšnosti a do hry vstupuje především faktor lokace střely, a roli hrají také předcházející události jako přihrávka na střelu, vstup do pásma atd.

V rámci celkové tvorby šancí při hře 5 na 5 tedy patřil Litvínov na 8. místo, kdy byl v podstatě průměrným týmem. Očekávání tak v zakončení hráči Vervy byli schopni lehce překonávat, a to na základě páté nejlepší úspěšnosti střelby, kterou Litvínov měl 8,2 %.

Šance vyšší než dva očekávané góly za 60 minut hry 5 proti 5 si Litvínov tvořil na základě 55 střeleckých pokusů za stejný čas, když v tomto ohledu byl šestým nejčastěji střílejícím týmem. Důležité ale je, z jakých pozic střely přicházejí, když téměř 80 % gólů padá z prostoru tzv. slotu. Právě z těchto míst Verva vyslala necelých 18 ze svých pokusů v průměru za 60 minut, a patřilo ji také šesté místo.

Zajímavé je, podívat se nejen na celková čísla, ale také jakým způsobem se tým ke střelám dostával. Při hře 5 na 5 nejvíce gólů padá z rychlých útoků, tedy po zakončení do několika vteřin po přechodu do útočné třetiny.

V tomto směru byl Litvínov zhruba průměrným týmem, když si tvořil šance na jeden očekávaný gól v přepočtu na 60 minut. Tvorbu lepších šancí částečně hatila hlavně přechodová fáze, ve které patřil Litvínov k extraligovému podprůměru.

Litvínov se řadil mezi nejhorší týmy především v rozehrávce, když celkově zaostával v četnosti výstupů i poměru těch kontrolovaných v porovnání s vyhozením puku z vlastního pásma. To vede ke ztrátě kontroly nad pukem a k nutnosti svést souboj.

Ne úplně dobré schopnosti rozehrát se pak projevují i ve vstupech do útočné třetiny. I v tomto ohledu byl Litvínov v četnosti i poměru kontrolovaných vstupů vůči nahozením až na 11. místě. I přes ne úplně dobrý přechod útočné modré čáry, se ale Litvínovu dařilo tvořit si šance i po nahození a zisku puku. Jak lze vidět na grafice výše, Litvínov byl v nejlepší pětce týmů v tvorbě šancí po forecheckingu.

Co se týče útočné kreativity, patřil Litvínov k lehce nadprůměrným týmům. Celkově si připravil 33 střeleckých pokusů díky přihrávkám, z toho pak 11 šancí z prostoru slotu. V celkové kvalitě střel po přihrávkách patřila Verva v extraligovém srovnání na 8. místo.

Využívání přesilových her bylo, dá se říct, slabinou Litvínova. Celkově vstřelil v přepočtu na 60 minut hry v početní výhodě 6,2 gólů, což je až desátý výkon v extralize. Přesilovkový proces pak z pohledu statistik vypadá o něco lépe, na nejlepší však Litvínov stále kus ztrácel.

Celkově měli litvínovští při přesilových hrách 97 střeleckých pokusů, z toho 41 pokusů z prostoru slotu. V obou případech jde o podprůměrné hodnoty. Litvínovu se však dařilo dostávat většinu pokusů až na branku soupeřů, když vyprodukoval 52, respektive 24 střel z prostoru slotu. Dohromady pak Litvínov vyprodukoval šance na 7,2 očekávaných gólů, když jde o šestý nejlepší výsledek.

Z individualit je nutno určitě zmínit sezonu Patrika Zdráhala. Ten byl velkou oporou a k patřil k nejlepším hráčům především při hře 5 na 5. V té si připsal 2,7 bodů za 60 minut hry a byl čtvrtým nejproduktivnějším útočníkem extraligy při přepočtu na čas. Na ledě byl Zdráhal u 36 vstřelených gólů, po Irvingovi nejvíce ze všech hráčů Litvínova. Na úrovni prvního útoku pak bodovali v dresu Vervy další čtyři útočníci. Jmenovitě jde o Přemysla Svobodu, Jiřího Fronka, Giorgia Estephana a Richarda Jarůška.

Giorgio Estephan se ukázal jako velice solidní posila Vervy, když byl jejím nejproduktivnějším hráčem se 48 body, čímž se zařadil i do nejlepší desítky v rámci extraligy. Při hře 5 na 5 Estephan sbíral 1,8 bodů za 60 minut a patřil do nejlepší třicítky útočníků.

Z beků pak měli nejofenzivnější bodový příspěvek Uvis Balinskis, Patrik Demel nebo Aaron Irving, když v tomto směru tato trojice patřila na úroveň prvního páru, Balinskis byl dokonce čtvrtým nejproduktivnějším bekem při přepočtu na čas s 1,4 body za 60 minut hry 5 na 5.

Zápasy - Junioři před 3 dny

Domácí vítězná šňůra juniorů pokračuje, Litvínov porazil Jihlavu 5:1

L i t v í n o v - Litvínovští junioři navázali na úspěšné domácí zápasy a porazili Jihlavu 5:1.
Více >
Zápasy - Junioři 26.03.2022

Generálka na boj o záchranu vyšla juniorům na výbornou

V posledním kole nadstavby o umístění mezi 13.-19. místem přivítali chemici na domácím ledě pražskou Slavii. Domácí drželi po první části hry jednobrankový náskok. Druhou třetinu však dvěma brankami vyhráli hosté a tentokrát to byli litvínovští hokejisté, kteří museli dotahovat. Nepříznivý vývoj se jim však podařilo ve třetí třetině obrátit a...
Více >
Zápasy - Junioři 24.03.2022

O výhře rozhodla první třetina. Junioři podlehli Motoru 1:3

Litvínovská juniorka naposledy v této sezoně zamíří na led Českých Budějovic. Díky velkým bodovým rozdílům je jasné, že Severočeši změří v baráži síly s Přerovem. Zápas 13. kola odhalil svého vítěze už během úvodní dvacetiminutovky, hosté totiž dvakrát inkasovali. Motor přidal gól v prostřední třetině, Litvínov skóroval jen jednou díky Balážovi.
Více >