Klub 10.02.2021

Je třeba vystoupit z komfortní zóny, sportovní úsek má naši podporu, říká předseda představenstva Marek Zouvala

Litvínovská Verva vstoupila do letošní sezony s řadou změn. Nové vedení klubu v čele s předsedou představenstva Markem Zouvalou se rozhodlo dát klubu potřebný impulz. Vše začalo angažováním Pavla Hynka do pozice generálního a sportovního manažera. Zkušený odborník sestavil silný realizační tým a obměnil hráčský kádr, který nyní po letech klepe na bránu play off. Jak nejvyšší vedení klubu hodnotí probíhající sezonu?

Před půl rokem jste na předsezonní tiskové konferenci představil mužstvo a realizační tým, který měl za úkol zlepšit sportovní výsledky posledních let. Jak jste spokojen?

Když jsem se svými kolegy vstupoval do představenstva klubu, dali jsme si jasný cíl. Po letech herního tápání udělat takové změny, aby Verva opět rozdávala našim fanouškům radost. Toho ale nelze docílit pouze výměnou trenéra či nákupem hráčů. Bylo potřeba dát nový impuls nejen kádru, ale celému klubu. Podívat se na veškeré činnosti v klubu, otevřeně je zrevidovat a zkusit některé z nich praktikovat novým způsobem.

Daří se vám to?

Každý sportovec i hobík dobře ví, že posun se dostaví jen tehdy, pokud vystoupíte ze své komfortní zóny. Když dosavadní praxi podrobíte kritickému a věcnému zhodnocení a některé věci začnete dělat jinak. Všichni víme, že náš klub změny potřeboval. My tyto změny nyní uvádíme v praxi a jsme přesvědčeni, že jdeme správnou cestou. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, ale všichni víme, že každodenní pečlivá práce časem přináší ovoce.

Jaké úkoly již považujete za splněné či dobře rozjeté?

Je hlavně zásluhou generálního manažera Pavla Hynka, že se nám podařilo přivést opravdu kvalitní realizační tým. Všichni trenéři v čele s Vladem Országhem a Václavem Sýkorou odvádějí skvělou práci a podařilo se jim nastavit pracovní prostředí, zvýšit fyzickou připravenost a zapracovat po dlouhé době do týmu naše mladé pušky jako jsou Martin Havelka, Josef Jícha a Přemysl Svoboda či junioři Šimon Zajíček a Lukáš Stehlík, kteří již také dostávají šance v extralize. V tom hodláme mimochodem pokračovat – postupnou cestou omladit tým a přivést vhodné hráče z širšího regionu, pokud je nevyprodukuje naše akademie. Podařilo se nám vypořádat s ekonomickou situací klubu. Co si budeme povídat – záchrana extraligy v předchozí sezóně vyčerpala část budgetu z té následující a tak jsme sezónu nezačali v černých číslech a do toho přišel Covid a výpadek příjmů ze vstupného i sponzorů. I tak jsme ale dokázali udržet v zásadě vyrovnaný rozpočet a dodržet veškeré závazky a nekrátit hráčům odměny. Nadcházející sezóna bude plná výzev, ale mám důvod se domnívat, že nyní stojíme ekonomicky na pevných základech, jakkoliv jsou vzhledem k situaci skromnější než v minulých letech.

Cítíte podporu u hráčů, zaměstnanců klubu a u fanoušků?

Když se kácí les, létají třísky. My les nekácíme, jen jej prostřiháváme a nastavujeme jinou péči o něj. Přesto rozumím tomu, že tento v mnoha ohledech nový přístup, občas bolí a chvíli trvá, než si na něj lidé zvyknou. Naší snahou ale je, aby všichni, kdo mají chuť klubu pomoci a zkusit novou cestu, měli naši podporu. Společný cíl je přeci jasný. Vrátit Vervu tam, kam patří. Jen sedět, udělat pár kosmetických změn a opakovat mantru posledních let, že letos to už bude lepší, nechceme. Pozor, tímto nezlehčuji práci našich předchůdců. Tím jen říkám, že z našeho pohledu je nový přístup k fungování klubu nezbytný.

Část fanoušků má obavu, aby z klubu nezmizel letitý duch rodinné atmosféry a pohody.

Verva nikdy nebude velkoklubem, jako je Sparta nebo Třinec. To naším cílem rozhodně není. Na druhou stranu i koncept rodinného klubu má své limity. A chceme-li dlouhodobé zlepšení výsledků, musíme pro to něco udělat. Můžeme se z práce velkoklubů inspirovat a převzít určité profesionální mechanismy a zároveň těžit z naší rodinné atmosféry a velké klubové sounáležitosti. Ale i doma si občas musíte pořádně vyvětrat, jinak to teplíčko a pohoda bude časem kontraproduktivní. Finančním zabezpečením se totiž náš klub dlouhodobě pohybuje výše, než je jeho sportovní umístění. Vidíme tedy nevyužitý potenciál, který jsme se rozhodli zkusit využít.

Jak dalece ovlivňuje chod klubu pandemie?

Pandemická situace má na chod klubu zásadní vliv. Extraliga byla ze začátku poznamenána pandemií hodně, zdravotní problémy se nevyhnuly ani našemu klubu. Všichni navíc musíme žít bez pořádného kontaktu s fanoušky, kteří jsou krví našeho klubu. Nemůžeme se s nimi potkávat v hledišti a máme omezené možnosti setkávání a výměny názorů mimo stadion. Ale snažíme se s nimi diskutovat a vysvětlovat naše postoje. Držím nám všem palce, ať se sezonu včetně play-off podaří dohrát. A na podzim snad už naše fanoušky budeme moci přivítat opět na stadionu.

Změny v klubu pozorně sledují i klubové legendy…

K legendám našeho klubu chováme velkou úctu a vážíme si jich stejně, jako všichni fanoušci. Vážíme si i jejich názorů, protože nám všem jde o stejnou věc. Aby Verva byla opět úspěšná. Je proto přirozené vést diskuzi, kudy má cesta k úspěchu vést. A je stejně přirozené, že se názory na tuto cestu mohou lišit. Bylo by přeci divné, kdybychom všichni měli stejný názor. Proto jsou pro nás cenné všechny názory, i ty negativní, i když mohou vycházet z neúplných informací. Už jsem zmínil, že přestavba klubu je náročná a dlouhodobá záležitost. A vystoupení z komfortní zóny je nepříjemné. Ale u nás je to nezbytné. Tým pod vedením Pavla Hynka, který dostal tento náročný a nevděčný úkol na starosti, má naši plnou důvěru a podporu.

Takže jste spokojen s aktuální situací v klubu?

Nacházíme se zhruba v první třetině dlouhodobé rekonstrukce. Jsme velice spokojeni s tím, co se za krátkou dobu šesti sedmi měsíců podařilo změnit. Soustředili jsme se na zlepšení výsledků a přenastavení interního fungování klubu, což se vedení klubu daří. V následujících měsících a letech chceme tyto změny pevně zakotvit do systematického fungování klubu, aby zlepšení nebylo jen přechodným jevem. Na základě těchto rámcových změn poté přistoupíme k dalším krokům. Více pozornosti budeme moci začít věnovat dalším oblastem, kde na výsledky práce čekáte nikoliv několik měsíců ale několik let – tím je například rozvoj mládeže, či rekonstrukce stadionu. I proto nyní jednáme o prodloužení smlouvy s generálním manažerem Pavlem Hynkem. Na rychlé rámcové změny je nyní potřeba navázat dlouhodobou systematickou prací.

Základní část extraligy vrcholí. Jak vidíte šance Vervy ve zbývající části sezony?

Těší mě, že se Verva v současné době pohybuje se slušným náskokem na příčkách zaručujících postup do play off. Od začátku sezony má naše forma stoupající tendenci. Za nás i za fanoušky jsem rád, že poctivá práce všech hráčů a pracovníků klubu nese ovoce. Věřím, že se po dlouhé době do play-off probojujeme. Je to specifická část sezony, kdy se může stát vše. Držme našim klukům palce, ať urvou hezký výsledek!
Zápasy - Junioři 26.03.2022

Generálka na boj o záchranu vyšla juniorům na výbornou

V posledním kole nadstavby o umístění mezi 13.-19. místem přivítali chemici na domácím ledě pražskou Slavii. Domácí drželi po první části hry jednobrankový náskok. Druhou třetinu však dvěma brankami vyhráli hosté a tentokrát to byli litvínovští hokejisté, kteří museli dotahovat. Nepříznivý vývoj se jim však podařilo ve třetí třetině obrátit a...
Více >
Zápasy - Junioři 24.03.2022

O výhře rozhodla první třetina. Junioři podlehli Motoru 1:3

Litvínovská juniorka naposledy v této sezoně zamíří na led Českých Budějovic. Díky velkým bodovým rozdílům je jasné, že Severočeši změří v baráži síly s Přerovem. Zápas 13. kola odhalil svého vítěze už během úvodní dvacetiminutovky, hosté totiž dvakrát inkasovali. Motor přidal gól v prostřední třetině, Litvínov skóroval jen jednou díky Balážovi.
Více >
Zápasy - Junioři 10.03.2022

Zase ti Hanáci. Junioři prohráli s Olomoucí 0:4

Podruhé v tomto týdnu vyrazila do dalších bojů litvínovská juniorka. Mladíci přivítali na svém ledě Olomouc. Hosté rozhodli během půl hodiny, protože slavili celkem čtyřikrát. Chemici nedokázali skórovat ani jednou.
Více >